top of page
  • Minna Tiitinen

Arkipelagia-seuran jäsenkirje 1. 2023

Seuran hallitus piti tammikuussa perinteisen suunnittelupäivän, jossa pohdittiin seuran toimintaa, alkaneen vuoden ohella myös tulevina vuosina. Työmme jatkuu edelleen Saaristomeren luonnon ja kulttuurin hyväksi pääosin perinteitä noudattaen, vaikka uusiakin ajatuksia taas syntyi. Seuran strategiakin päivitettiin ja se tulee hyväksyttäväksi kevään vuosikokoukseen.

 

Vuosi vaihtui, mutta talvi ei tullutkaan. Ilmastomme lämpeneminen saa näin yhä enemmän konkreettisia ja näkyviä muotoja. Saaristomerelle lämmin talvi enteilee huonoa kesää, kun joet virtaavat vielä sulana ja kuljettavat ravinteita ympärivuotisesti mereen.


Seuran hallitus piti tammikuussa perinteisen suunnittelupäivän, jossa pohdittiin seuran toimintaa, alkaneen vuoden ohella myös tulevina vuosina. Työmme jatkuu edelleen Saaristomeren luonnon ja kulttuurin hyväksi pääosin perinteitä noudattaen, vaikka uusiakin ajatuksia taas syntyi. Seuran strategiakin päivitettiin ja se tulee hyväksyttäväksi kevään vuosikokoukseen.

 

Seuran vuosikokous pidetään ti 21.3.2023, klo 16 Forum Marinumin Messi-kokoustilassa. Sen jälkeen on kevään ensimmäinen yleisötilaisuus (klo 17 alkaen), jossa dosentti, merihistorian tutkija Mikko Huhtamies kertoo Itämeren merenkulun vaiheista ja kehityksestä 1200–1600 luvuilla. Huhtamies on tehnyt aiheesta kiintoisan kirjan, Seitsemäs vyöhyke, josta hän sai juuri Lauri Jäntin tietokirjapalkinnon. Järjestämme tilaisuuden yhdessä Turun perinneveneyhdistyksen kanssa.

Tervetuloa mukaan! Tilaisuudet eivät vaadi ennakkoon ilmoittautumista.

 

Vuoden ohjelmasta seuran talkoot kiinnostavat monia seuramme jäseniä. Niiden osalta tänä vuonna tiedossa on ainakin seuraavanlaisia talkootapahtumia:

  • Houtskärissä seljakämmekän elinympäristön raivausta huhtikuussa ja elokuussa

  • Korppoossa pikkuapollon elinympäristön hoitotöitä elokuussa ja syyskuussa sekä

  • Örössä perinnemaisemien hoitoa elokuussa ja syyskuussa. Örön elokuun leiri toteutuu TYKY-tapahtumana ja on täynnä, mutta muihin on mahdollista osallistua.

Lisätietoja kaikista tulee kevään aikana, alustavan kiinnostuksensa voi ilmaista lähettämällä sähköpostiviestin yhdistyksen sähköpostiin (arkipelagia@gmail.com).

 

Kesäkuun alussa (vko 23) järjestetään opastettu päiväretki Berghamniin. Myös talviretki Utöhön on selvittelyssä, mutta majoitustilanne saarella on sellainen, että parhaiten retki onnistuisi arkipäivinä, esim. maanantaista keskiviikkoon. Lisätietoa näistä tulossa mahdollisimman pian.


Saaristomeren kansallispuiston perustamisesta tulee tänä vuonna kuluneeksi 40 vuotta. Yhdistys jatkaa puiston ystäväyhdistyksenä ja olemme allekirjoittaneet Metsähallituksen kanssa asiasta virallisen yhteistyösopimuksen. Osallistumme myös 5.5.2023 järjestettävään merkkivuoden päätapahtumaan ja muihin järjestelyihin. Hyvää kevättalven jatkoa kaikille toivottaa

Arkipelagia-seuran hallitus


Komentar


bottom of page