top of page
  • Martti Komulainen

Ikimetsää ja vähäpäästöinen mallitila


Qvidjan maastoissa parikymmentä retkeilijää ihasteli tammikuussa lumikuorrutteisia maisemia, upeaa Sänkornan ikimetsää, Qvidjan Suomen vanhinta kartano-linnaa sekä sekä sai monipuolisen selostuksen Qvidjan kartanon ympäristönhoidon ja päästöttömän mallitilan suunnitelmista.

Arkipelagia-seuran tammikuun retkellä pakkaskelissä patikoitiin Paraisten Lemlahdensaarella. Erityiskohteena oli Sänkorna kuusikkoinen korpimetsä, joka kuuluu Natura-kohteisiin. Retkeläisiä ilhadutti mm. pikkutikka rantakoivikossa.

Retken päätteeksi saimme nauttia kierroksesta Qvidjan kartanon mailla, missä tutustuttiin 1400-luvun puolustustarkoitukseen rakennettuun linnaan sekä kartanon biokaasulaitokseen. Kartanon yhteyteen perustettu Qvidja Kraft on puu- ja biokaasuyritys, joka tuottaa uusiutuvan energian ratkaisuja sekä tilatasolla että teollisessa mittakaavassa.

Qvidjan mailla on myös uhanalaisen apolloperhosen esiintymiä. Ympäristöä kunnostetaan uusille perhossukupolville mm. Arkipelagia-seuran talkoilla, joita on luvassa alkukeväästä.

Tags:

bottom of page