top of page
  • Mikko Jokinen

Arkipelagia-seuran yleisötilaisuus


Kuva Mikko Jokinen



Arkipelagia-seuran vuoden 2023 viimeisin yleisötilaisuus pidettiin ke 13.12. Forum Marinumissa Turussa. Teemana oli Saaristomeren kansallispuiston 40-vuosikymmentä. Sen alkuvaiheita ja ydinasioita muisteli puiston pitkäaikainen, nyt jo eläköitynyt johtaja Jouko Högmander.

 

Nykypäivään lähes 50-päisen yleisön palautti meribiologi Heidi Arponen, joka kertoi Saaristomeren vedenalaisen maailman hienouksista, mutta myös niistä haitallisista muutoksista, jota meren rehevöityminen on aiheuttanut.

 

Metsähallituksen Laura Lehtonen puolestaan kertoi saariston matkailu- ja retkeilymahdollisuuksista, niiden nykytilasta ja tulevaisuuden näkymistä.

 

Tilaisuuden eittämätön kohokohta oli kuitenkin luontokuvajaa Jaakko Ruolan upea videoteos ”Tunnelmia ainutlaatuisella Saaristomereltä”. Se oli rakennettu Jean Sibeliuksen Finlandian pohjalle, jonka teoksessa esittää Leif Segerstamin johtama Turun kaupunginorkesteri.

Video on nähtävissä ja kuultavissa täältä.

 

Yleisötilaisuudet jatkuvat taas ensi vuonna uusilla teemoilla, joista löytyy tietoa kotisivuiltamme ja Facebookista.



Jaakko Ruola. Kuva Mikko Jokinen


































Comments


bottom of page